Partnersko kmetijstvo predstavlja alternativo današnjemu industrijskemu prehranskemu sistemu, kjer kmet prideluje za anonimne potrošnike in potrošniki ne vedo porekla svoje hrane. S vključitvijo v “sistem” oz. odnos partnerstva s kmetijo želimo vzpostaviti ponovno neposredno vez med kmeti in potrošniki; želimo vedeti, za koga bomo pridelovali hrano oziroma kdo bo našo hrano jedel. Želimo tudi vzeti nazaj v svoje roke našo prehransko varnost, naša kulturna semena, izgled kulturne krajine, biotsko in kulturno pestrost, kot tudi vplivati na ohranjanje lokalne dodane vrednosti, pomagati šibkejšim členom naše družbe in aktivno prispevati k boljšemu jutri.
|
Zakaj smo se mi odločili za partnersko kmetijstvo?
|
S partnerskim kmetijstvom ali Community Supported Agriculture (CSA) sva se z ženo spoznala že v študentskih letih, saj je Matjaž med študijem ekološkega kmetijstva na Danskem (2005) preučeval možnosti uveljavitve te ideje na Danskem, skupaj pa sva tudi organizirala ekskurzijo študentov na CSA kmetijo v Nemčijo v letu 2008. Ideja nama je bila zelo všeč in že takrat sva jo želela prenesti na domačo kmetijo. A čas takrat še ni bil zrel za začetek CSA-ja tudi v Sloveniji. V letu 2012 pa je, po tem, ko je Matjaž pustil službo na Fakulteti za kmetijstvo in biosistemske vede v Mariboru in se odločil polnočasno posvetiti kmetovanju, napočil čas, da tudi v praksi udejanjimo spoznana načela.
Prednosti partnerskega odnosa? - hrano zate prideluje kmet z obrazom in imenom - prehranjuješ se sezonsko in lokalno - za hrano plačaš točno toliko, kot stane pridelava te hrane - hrani odvzameš tržno vrednost oz. status tržne dobrine (ponovno postane nekaj, kar se ne vrednoti samo z denarjem) |