Pozdravljeni, Ta teden je pa za nas malo drugačen. Sploh se ne zavedamo kakšno nespremenljivo življenje kot družina živimo dokler koga ni za kakšen dan ali dva, potem pa je ogenj v strehi. Matjaž se od nedelje do četrtka zjutraj mudi na srečanju biodinamičnih sadjarjev v Nemčiji. Vsi potrebujemo vsake toliko časa srečanje s posamezniki, ki nas razumejo in se znajo z našimi izzivi poistovetiti. Tako je za Matjaža po dobrem letu to spet priložnosti, da izmenja izkušnje in znanje s 14 biodinamičnimi sadjarji iz cele Evrope. Doma pa sušimo Samotove solze, ker ne ve kako bo preživel še 2 dni brez atija. Sem bila kot mama v teh primerih v preteklosti malo prizadeta, dokler ni prišel čas, da je bila na vrsti moja odsotnost in je bilo zelo podobno. Smo pa malo prej izkoristili priložnost in v soboto prvič pripravili domače hamburgerje in sami naredili bombetke. Otroci so rekli, da že nekaj časa niso jedli tako čudovitega kosila. To je pač mlada generacija, ki ne ceni skutnih štrukljev, ki so bili pred kratkim na jedilniku. So se Samotu zasvetile oči, ko je videl, da sem kljub "Turinekovim pravilom" kupila dva paradižnika, eno kumaro in eno papriko. A smo na koncu vsi ugotovili, da bomo sedaj lažje čakali na poletje. Predvidena vsebina 7. zelenjavne košarice v letu 2023:
Današnja zelenjava tedna pa je stebelna zelena. Pred dvema tednoma sem bila z enim gospodom na vezi zaradi nekega projekta, v katerega bi nas želeli vključiti. Ob pogovoru katere so tiste rastline, ki jih v Sloveniji še ne poznamo oz. predstavljajo izziv je z njegove strani padel stavek: "Tako kot stebelne zelene v Sloveniji ne zna nihče pridelati." Najprej sem mislila, da se šali, a je še enkrat zatrdil enako. Na kratko sem mu poizkusila pojasniti, da gre in da to v praksi tudi mi izvajamo v štirih letnih časih. Ni mogel verjeti. Dejstvo je, da je zelo občutljiva na nizke temperature in lahko stebla zaradi njih zmrznejo. Pri nas jo imamo trenutno v rastlinjaku z dvojno folijo, pokrito s kopreno. Kljub temu se zgodi, da je potrebno obtrgati več rastlin, da dobimo potrebno število listov. A je vredno, če veš zakaj in za koga je ta dodaten trud oz. riziko vreden. V primeru več dni zaporedoma, ko bi temperatura ponoči pade pod -5 stopinje Celzija bi večino zelene namreč tudi v naših pogojih zmrznilo. Kar se tiče skladiščenja je to trenutno rastlina, ki potrebuje Vašo pozornost takoj po prihodu domov. Če je izpostavljena nižjim temperaturam namreč hitro "zvodeni". Največkrat jo uporabimo za sočenje. Številni uporabljate samo stebla listov, lističe same pa zavržete, ker so preveč aromatični. Poskusite jih posušiti in uporabite zmlete v doma narejeni zeliščni soli. V zmleti obliki jo je tudi lažje dodajati drugim jedem. Pri nas jo pa vedno dodamo v juhe kar cel list, ki ga po kuhanju v ekonom loncu odstranimo. Matjažu je namreč okus naše tudi v tej obliki premočan. Sama pa uživam z njenim dodatkom tudi v solati. Enkrat sem stebla uporabila tudi v fermentirani solati oz. kimchiju. Trenutno se namreč igram s fermentiranjem raznolike zelenjave, ki bi nam še dodatno popestrila zimski jedilnik ob kisli repi in zelju.
0 Comments
Pozdravljeni, Danes sem Samota peljala v Šentilj na karate in je z zanimanjem opazil, da je ob 17-ih svetlo. Takoj je prišlo s tem povezano vprašanje, kdaj bo prvi poletni dan, ki ga več kot obožuje. Sama sem dopoldan sejala plodovke (paradižnike, paprike, jajčevce). Matjaž pa je obrezoval sadno drevje kjer mora venomer misliti na količino jabolk, ki jih določena veja lahko podpre. Realno smo kmetje redko v sedanjem trenutku. Vedno žanjemo plodove dela preteklih mesecev in neprestano sejemo, presajamo ter oskrbujemo rastline, katerih plodove bomo uživali v prihodnjih mesecih. Čas pa nepretrgoma beži in mi z njim. A prejšnji četrtek se je za oba čas za trenutek več kot ustavil. Presunila naju je namreč vsebina in barvitost košarice. O takšni je Matjaž pred dvanajstimi leti, ko je začel s samostojno kmetijsko potjo, lahko v tem času le sanjal. Predvidena vsebina 6. zelenjavne košarice v letu 2023:
Sama uporabljam za večino špinačnih jedi tudi stebla. Prejšnji teden sem se hecala, da sem čisto prava čarovnica. Po dolgem času sem delala špinačno omako s krompirjevim pirejem. Prisežem, da so se špinačni listi po dušenju "skrčili" na več kot osmino volumna. Če se temu želimo izogniti, jo čisto rahlo podušimo ali v solati uporabimo surovo. V primeru, da je imamo trenutno preveč, jo lahko po dušenju tudi zamrznemo v obliki kock in nas v takšni obliki počaka tudi več mesecev. Ste opazili, da postaja listnata zelenjava trenutno vedno slajša? Tudi sama sva se z Matjažem čudila kako se je okus ohrovtov, zelene, motovilca in špinače spremenil. Še zimski portulak je spremenil okus. Na eni strani je to zaradi splošno nižjih temperatur in sladkor služi kot rastlinski "antifriz". Na drugi strani pa rastline same želijo preprečiti, da bi zmrznile in je vsebnost vode zgodaj zjutraj v listih nižja. To je Matjaž še posebno opazil prejšnji teden, ko je v četrtek zjutraj pobiral zelenjavo in nekaj slučajno pozabil ter se vrnil v rastlinjak okoli enih, ko so vsi listi izgledali bolj "polni". Kar se tiče receptov mi je osebno fenomen kako različne kulture uporabljajo enake oz. podobne sestavine. Za primer sta špinačna fritata (https://okusno.je/recept/spinacna-fritata) oz. njena korejska prijateljica gyeran mari (žal še nisem našla slovenskega recepta https://drivemehungry.com/gyeran-mari-korean-rolled-egg-omelet/) , ki je v obliki rolade. Obe se prilagajata sezonskim sestavinam, sta hitri za pripravo in odlični popestritvi krožnika. V primeru špinače pa odlično orodje, da nimamo občutka, da je količina izparela v zrak. |